کتاب توسعه گردشگری روستایی؛ محلی‌گرایی و تغییرات فرهنگی

 

 گردشگری ـ گردشگری روستایی، یکی از شاخه‌های بااهمیت در صنعت گردشگری است که بحث‌های زیادی را در محافل مختلف به خود اختصاص داده است. گردشگری یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند علاوه بر منافع اقتصادی، زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی را نیز در بر بگیرد.

شناخت و بررسی اثرات گردشگری و مدیریت آن در مناطق روستایی، نقش مؤثری در توسعه پایدار گردشگری و نیز پایداری اجتماعات محلی خواهد داشت. بنابراین در حال حاضر که توسعه گردشگری روستایی تا حدودی در دستور کار برنامه‌های توسعه کشور قرار گرفته، تقویت مبانی و آشنایی با تجربیات جهانی ضروری است و در روند توسعه تأثیرگذار خواهد بود. 

«توسعه گردشگری روستایی؛ محلی‌گرایی و تغییرات فرهنگی» نام کتابی است که در این رابطه به تازگی وارد بازار نشر شده است. این کتاب به بررسی زمینه‌ها، سابقه و سیر تحول توسعه گردشگری روستایی می‌پردازد و اثرات و پیامدهای گردشگری را در سطح محلی به‌خصوص از نظر فرهنگی در روستاهایی از کشور کانادا مطرح کرده است.

کتاب به بررسی روابط متقابل گردشگری و فرهنگ پرداخته و با نگاهی انتقادی، این روابط را پویا ارزیابی کرده و با تحلیل‌های تحقیقی و بررسی‌های تاریخی از منظر رشته‌های مختلف علمی، درک موضوع را ممکن ساخته است.

«توسعه گردشگری روستایی؛ محلی‌گرایی و تغییرات فرهنگی» در 14 فصل تدوین شده و طی آن ابتدا به معرفی موضوع و نمونه‌هایی از کانادا پرداخته است. در فصل‌های بعدی نقش فرهنگ محلی در توسعه گردشگری و رابطه متقابل آنها را بررسی می‌کند. تغییر چشم‌انداز گردشگری، مفهوم اجتماع محلی و پایداری آن در ارتباط با توسعه گردشگری، سیاست عمومی و جایگاه آن در گردشگری پایدار، فرآیند برنامه‌ریزی گردشگری مبتنی بر اجتماع محلی و آینده توسعه گردشگری در مناطق روستایی، دیگر موضوعاتی هستند که مطرح شده‌اند.این کتاب نوشته هدر مایر، دانشیار دپارتمان مطالعات تفریح و فراغت دانشگاه واترلو کانادا، دانلد جی.رید، استاد مطالعات فراغت و توسعه اجتماع محلی در دانشکده طراحی محیطی و توسعه روستایی دانشگاه گوئلف کانادا ای.واندا جورج است. ترجمه کتاب نیز توسط محمدرضا رضوانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، محمدمهدی رمضان‌زاده و محمدامین خراسانی انجام شده است. لازم به یادآوری است کتاب «توسعه گردشگری روستایی؛ محلی‌گرایی و تغییرات فرهنگی» به تازگی در حدود 300 صفحه، با قیمت 10هزار تومان از سوی انتشارات مهکامه روانه بازار نشر شده است.

 

 

/ 11 نظر / 302 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ر.م

سلام با توجه به مطالب خوبی که در وبلاگتان قرار می دهید چرا دیر به دیر ، مطالب جدید قرار می دهید ؟

ا

س

نازیلا

سلام ماورا

ماورا

سلام من ماورا هستم خوبی؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من عاشق نازیلام

ماورا

سلام عشق من

نازیلا

سلام عزیزم خوبم تو چطوری؟

مهدی فقیه عبدالهی

سلام خدمت استاد عزیز . ممنونم از مطلب شما و زحمتی که برای این کتاب کشیدین

پایگاه تخصصی گردشگری ایران

سلام دوسته عزیز خوب هستین لینک وبلاگ شمادر سایت ما قرار داده شده است http://irantraveller.ir/partners-link.html لطفا تبادل لینک کنید ممنون